Artykuł sponsorowany: Jak dobrać obuwie sportowe?

Artykuł sponsorowany: Jak dobrać obuwie sportowe?

Każdy sportowiec, bez względu na to czy jest amatorem czy profesjonalistą, powinien zadbać o odpowiedni strój sportowy. W jego skład wchodzi również obuwie, które źle dobrane może nieść wiele konsekwencji zdrowotnych.

Obuwie biegacza

Osoby, które przemierzają kilka, a nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie biegnąc, powinni w szczególny sposób zatroszczyć się o swoje stopy. Powikłania podologiczne mogą być na tyle poważne, że zmuszą, by na jakiś czas rozstać się z ulubionym sportem. Obuwie do biegania powinno idealnie pasować do stopy. Niezwykle ważny jest odpowiedni rozmiar, by stopa się nie przesuwała oraz by palce nie były ściśnięte. Zapiętek powinien być sztywny, ponieważ zbyt luźny może powodować niestabilność kostek. Niezwykle ważna jest także podeszwa – biegacze spierają się między sobą o to, czy lepsza jest twarda czy może miękka podeszwa. Według zaleceń podologów najlepsza jest taka, która zgina się wyłącznie z przodu, mniej więcej w 1/3 części buta. Materiał obuwia sportowego powinien być przewiewny, a same buty już od pierwszej przymiarki powinny zachwycić wygodą i komfortem.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą źle dobrane obuwie?

Buty zbyt duże, zbyt małe, z nieodpowiednią powierzchnią mogą być przyczyną nie tylko zmian skórnych, ale wpłyną również na kształt stopy. Dziedzina medycyny jaką jest podologia zwraca szczególną uwagę na konieczność wybierania odpowiedniego obuwia. Nie tylko uczucie dyskomfortu ma tutaj znaczenie, ale również poważne konsekwencje, na przykład niewydolność układu kostno-stawowego. Źle dobrane obuwie ma duży wpływ na powstanie kontuzji, takich jak skręcenie kostki, naderwanie ścięgien, zapalenie mięśni, a nawet zerwanie więzadeł czy torebki skokowej.

Częstszymi przypadłościami są nadmierna potliwość powodująca nie tylko nieprzyjemny zapach stóp, ale również otarcia naskórka, pęcherze, odparzenia i pęknięcia skóry. Pot wpływa również na rozwój bakterii i grzybów. Zbyt małe obuwie może powodować zniekształcenie się stopy – palce zaczną nachodzić na siebie, niekorzystnie to wpłynie również na paznokcie, które mogą zacząć boleśnie wrastać. Warto zadbać o dobrze dobrane obuwie oraz o odpowiednie wkładki sportowe lub ortopedyczne jakhttp://foot-med.pl/oferta/indywidualne-wkladki-ortopedyczne/, które pomogą uniknać nieprzyjemnych konsekwencji.

Leczenie urazów wynikających z źle dobranego obuwia

Próby złagodzenia objawów na własną rękę mogą powodować fatalne skutki, tak samo jak ignorowanie pojawiających się przypadłości. Popularny wśród biegaczy zwrot „trzeba to rozbiegać” w tym przypadku nie jest odpowiedni, ponieważ należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Podologia zajmuje się badaniem zaburzeń, zniekształceń i wad stóp. W jej zakres wchodzą również wyżej wymienione przypadłości, a więc wrastanie paznokci, odciski, potliwość lub przesuszenie stóp. Sportowcy są szczególnie narażeni na zmiany w obrębie stóp, dlatego muszą być szczególnie czujni i w porę udać się do podologa, by początkowo słabe objawy nie przerodziły się w poważną kontuzję, która zmusi do zaprzestania biegania. Podolog zajmie się nie tylko diagnozą, ale skupi się także na leczeniu, a nawet wykonaniu zabiegu, jeśli taki będzie konieczny.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości