Artykuł sponsorowany: Żele energetyczne - zastrzyk energii w tubce

W ostatnich minutach długich meczy i treningów zazwyczaj pojawia się zmęczenie, wyczerpanie sił i spadek witalności. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest odwodnienie organizmu i wyczerpanie energii, która dostarczana jest w formie posiłku jeszcze przed treningiem. Lekarstwem na chwilowe zmęczenie organizmu są żele energetyczne, które pozwolą nam doładować energię i poprawić samopoczucie nawet w ostatnich minutach meczu.

Czym są żele energetyczne?

Główną funkcją żeli jest zwiększenie wydajności i opóźnienie zmęczenia organizmu poprzez dostarczenie dodatkowej porcji energii. Żele stanowią bardzo poręczna i szybką formę dodatkowego odżywienia organizmu. Energia dostarczana jest w łatwo przyswajalnej formie cukrów i maltodrekstryn.

Na rynku występują także żele zawierające naturalne źródła cukrów, jak miód oraz syrop z tapioki. Zażywanie tego rodzaju żeli jest zdecydowanie korzystniejsze dla organizmu ze względu na naturalne pochodzenie i łatwiejszą przyswajalność cukru. Dodatkowo miód jest bogatym źródłem witamin i minerałów, równie potrzebnych w czasie wzmożonego wysiłku. Żele energetyczne z miodem są dobrym rozwiązaniem zarówno dla młodszych, jak i dojrzałych sportowców. Jedno opakowanie żelu dostarcza około 100 kcal energii do organizmu. Dzięki uproszczonemu składowi, cukry są szybko wchłaniane do krwiobiegu, w rezultacie otrzymujemy zastrzyk energii dostarczony w ekspresowym tempie.

Jak stosować żele energetyczne?

W trakcie treningu należy słuchać i obserwować wszystkie sygnały dobiegające z organizmu. Żele energetyczne najlepiej stosować w momencie utraty sił, w celu dostarczenia dodatkowej dawki kcal do organizmu. Stosowanie żelu zapobiegawczo, jeszcze przed wystąpieniem silnych objawów zmęczenia jest zupełnie bezcelowe. Gdyż w tym czasie organizm korzysta z nagromadzonych wcześniej pokładów energii. Moment ten następuje zazwyczaj po 30-60 minutach treningu, jednak jest to kwestia indywidualnych uwarunkowań oraz intensywności treningu.

Kolejną istotną kwestią jest forma podania. Żele energetyczne należy popijać dużą ilością wody, praktyka ta znacznie ułatwia i przyspiesza przyswajanie cukru. Jeżeli wcześniej nie stosowaliśmy żelu, najlepiej wypróbować go w domu, w dniu nietreningowym. Zdarza się, że pierwsza dawka żelu może być źle przyswojona. Wtedy organizm może zareagować kolką, uczuciem ciężkości czy nawet nudnościami. Nie należy również przekraczać dawek zalecanych przez producenta. Należy pamiętać, by stosować żele wyłącznie jako dodatkowy suplement diety spożywany w trakcie treningu. Stanowią tylko dodatkową pożywkę dla organizmu i nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej i  pełnowartościowej diety. Nie należy zapominać o odpowiednim posiłku przed i potreningowym.

Żele energetyczne z miodem zakupić możecie w sklepie internetowym Słoik Miodu.