Rozmowa z Bartoszem Kozłowskim, trenerem juniorów starszych Orląt

Bartosz Kozłowski – trener Juniorów Starszych. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej, na której uzyskał dyplom inżyniera z wyróżnieniem. Od ponad siedmiu lat zajmuję się prowadzeniem grup młodzieżowych. W 2009 roku trenował młodzików naszego klubu. Z Orlętami związał on się ponownie w czerwcu 2015 r.

Jak wyglądają przygotowania do rundy wiosennej?

Nasze przygotowania do rundy wiosennej odbywają się obecnie na hali sportowej. Jednostki treningowe odbywają się trzy razy w tygodniu w okresie czasowym po dwie godziny. Podczas każdego treningu skupiamy się na głównych aspektach piłkarskich, jakimi są kondycja i wytrzymałość. Dodatkowo zawodnicy w okresie każdego miesiąca udają się na rozbieganie w terenie, co poprawia ich możliwości wydolnościowe. Mecze kontrolne (sparingowe) zaplanowane są na okres końca lutego i początku marca.

Co jest dla pana ważne gra czy wynik?

Uważam, iż gra w tym przypadku jest zdecydowanie najważniejszym aspektem w piłce nożnej. Bez dobrej gry nie zrobimy jakiegokolwiek dobrego wyniku. Każdego trenera satysfakcjonuje, gdy jego zespół prezentuje się w dobrym stylu, pokazując przy tym wszystkie umiejętności zespołowe nabyte podczas treningu. Trafiają się jednak mecze w których to gra nie odzwierciedla wyniku, zespół jest lepszy, dominujący na boisku , lecz przy braku skuteczności to wynik ma tutaj decydujące znaczenie. Także, zdecydowanie stawiam na grę. (śmiech)

Co jest najważniejsze w pracy trenera grup młodzieżowych ?

Przede wszystkim podejście i zachowanie w stosunku do młodych adeptów piłki nożnej. Pamiętać należy, że mamy do czynienia z różnymi "młodymi talentami". Prowadząc grupy młodzieżowe starsze i młodsze musimy wziąć pod uwagę przedział wiekowy oraz zachowanie każdego z zawodników podczas każdej jednostki treningowej. Trener grup młodzieżowych powinien grać rolę tzw. " dobrego i złego policjanta", być w pewnych przypadkach surowy i konsekwentny, ale i też powinien być pomocny, wysłuchiwać i docierać do każdego zawodnika osobno. Ja zawsze młodym zawodnikom wpajam do głowy, że zespół, który budujemy od podstaw stanowi, dla nich i dla mnie "małą rodzinę", w której to każdy z osobna jest traktowany na równi, mając na celu wsparcie z reguły tych "słabszych" zawodników w zespole.

Jakie cechy ceni Pan u zawodników?

Cechy, które cenie u szkolonych przeze mnie zawodników to przede wszystkim: szybkość, zwinność i inteligencja na boisku. Uważam, że są to trzy ważne cechy jakie powinien posiadać młody zawodnik podczas swojego rozwoju piłkarskiego. Chciałbym również zaznaczyć, że każdy młody zawodnik musi wierzyć w swoje marzenia i starać się je zrealizować. Nie każdy może zostać piłkarzem, tak samo jak nie każdy może zostać siatkarzem, bo każda dyscyplina wymaga określonej specyfiki. Trening piłki nożnej to nie tylko zajęcia na boisku, ale również zajęcia teoretyczne oparte głównie na taktyce. Takie połączenie praktyki z teorią daje największe szanse na osiągniecie sukcesu w przyszłości. Dodatkowo współpraca z innymi kolegami z drużyny jest również ważnym czynnikiem w osiąganiu dalszych sukcesów, nie tylko tych sportowych. Wnioskować to mogę patrząc pod kątem prowadzonych przeze mnie zajęć sportowych.

Jakie cele stawia pan przed swoimi podopiecznymi przed wiosennymi rozgrywkami?

Tak naprawdę to sytuacja w tabeli wyznacza przed nami cel, zajmujemy niestety dalekie miejsce w rozgrywkach ligowych, gdzie naprawdę powinniśmy znajdować się znacznie wyżej. Pokazały to niektóre mecze z drużynami ligowymi z tzw. "górnej półki". Potrafiliśmy pokazać, że zespół budowany od podstaw potrafi stawić czoła zespołom trenującym od dłuższego czasu, niż my. W tej sytuacji trzeba przekonać zawodników, że potrafią grać w piłkę, bo po wynikach z rundy jesiennej jest mało wiary we własne umiejętności. Duża część zawodników jest po długich przerwach od gry w piłkę, przez co zawodników muszę trenować "od zera". Relatywne i konsekwentne treningi pod moim okiem mają doprowadzić do zbudowania fajnej drużyny, na odpowiednio wysokim poziomie. Naszym głównym celem, jest poprawa zajmowanej pozycji w tabeli, po cichu licząc na pierwszą trójkę.

Dziękuję za rozmowę.